top of page

Документальне кіно: між культурологією та кінокритикою

Асистентка кафедри культурології, мистецтвознавства та філософії культури прийняла участь у міжнародному кінофестивалі.


В Києві підвів підсумки XV Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини DOCUDAYS UA. Один з найбільших в Східній Європі кінофорумів, присвячених документальному кіно, щорічно збирає непересічні стрічки та запрошує до столиці України сотні кінематографістів з усього світу. Серед гостей фестивалю в різні роки були справжні легенди сучасного документального кіно – Міхаель Главоггер, Аудрюс Стоніс, Марина Разбєжкіна, Моніка Віллі, Арунас Мателіс та інші. Кожного разу програму фестивалю об’єднує певна проблемна тема. Цьогоріч лейтмотивом DOCUDAYS UA стало питання (не)рівності та дискримінацій за різними ознаками.


«Ми живемо в добу, коли толерантність визначається одним з головних принципів співіснування у світі різноманіття. Але разом з тим, як і в багатьох інших країнах, цінність рівності сприймає ледь чи половина населення України. За межами домінуючих стереотипів та встановлення владних норм на околицях суспільного життя продовжують боротися за свої права ті, хто не отримує рівного ставлення та поваги в публічному просторі. Тому рівність потребує активних дій з боку правозахисників. Цьогоріч ми б хотіли поговорити про те, що таке рівність і як її сповідувати в житті повсякденному. Що це взагалі таке – абстрактна, інтелектуальна концепція чи практична цінність, дотримуючись якої можна досягти взаємоповаги та безпеки? І в чому полягає корінь невдалих спроб досягти рівності в різних сферах життя сьогодні – у світі неймовірної інформаційної доступності? Чи це проблема політична, чи причина в тому, що людство захлинається в шаленому обсязі інформації?» - зазначили організатори.


Однією з добрих традицій фестивалю стала публікація своєрідного кіногіду – спеціального кінокритичного видання, присвяченого фільмам та заходах програми. Головною метою цього гіду є не просто огляд фестивальних подій, а сприяння розвитку кінокритичної думки. Цього року головним редактором такого видання стала асистентка кафедри культурології, мистецтвознавства та філософії культури, членкиня Національної спілки журналістів України та редакторка журналу про авторське кіно Cineticle.com, кандидат культурології Юлія Коваленко. Серед авторів, які долучилися до роботи над кіногідом, були відомі українські кінокритики – зокрема Ігор Грабович, Надія Заварова, Наталя Серебрякова, Олександр Телюк та інші. Окрім текстів, безпосередньо присвячених фільмам, до цьогорічного випуску кіногіду увійшли інтерв’ю з видатними кінодіячами – зокрема з лауреатом Тижня кінокритики Каннського кінофестивалю 2017 року, режисером Еммануелем Ґра, чий фільм «Макала» увійшов до позаконкурсної програми DOCUDAYS UA; а також з одним з найвідоміших кінокураторів та кінокритиків, колишнім директором швейцарського фестивалю документального кіно Visions du Réel Лучяно Барізоне. Видання знаходиться у вільному доступі, тож кожен охочий може почитати його за посиланням.


Окрім роботи над кіногідом Юлія Коваленко прийняла участь у кінокритичному заході в рамках програми фестивалю. Дискусія під назвою «Право на історію в документальному кіно» зібрала за круглим столом кінокритиків із Данії, Іспанії, США та України. Серед них, наприклад, була відповідальна редакторка популярного американського журналу Filmmaker Лорен Віссот. «Чи має документалістика стосунок до реальності? І якщо так, то хто має право визначати, про що знімати і як? На тлі дискусій про фінансування державою патріотичного кіно постає низка непростих запитань. Де межа між документальним кіно і пропагандою? Чи має режисер втручатись у те, що відбувається перед його камерою?» - йдеться в описі до заходу. Докладніше про дискусію можна дізнатися за посиланням.


Ознайомитися з програмою DOCUDAYS UA можна на офіційному сайті.13 переглядів

Comments


Недавние посты
Архив
bottom of page